جداساز مغناطیسی

هنگام خرید از فروشگاه‌های مدرن، می توان به راحتی کالا و اجناس را از روی قفسه‌های فروشگاه برداشته و مشخصات آن را خوانده و در صورت نیاز آن را خریداری نمود. در چنین فروشگاه‌هایی بایستی از سیستم امنیتی پیشرفته جهت حفظ امنیت و جلوگیری از سرقت اجناس استفاده کرد. در حال حاضر اکثر فروشگاه‌های بزرگ مجهز به گیت‌های ضد سرقت فروشگاهی می باشند. این گیت‌ها در جلوی درب خروجی قرار گرفته و اگر کالایی بدون مجوز خروج از گیت عبور کند با ارسال امواج تگ متصل به کالا، آلارم دستگاه فعال شده و به صدا درمی آید. زمانی که کالا را خریداری شد، هنگام خروج از فروشگاه، مسئول مربوطه جهت جلوگیری از صدای آلارم دستگاه با استفاده از جداساز مغناطیسی که یکی از انواع مگنت‌های جداکننده بوده، تگ بر روی کالا را جدا می کند، بنابراین محصول مورد نظر مجوز خروج از فروشگاه خواهد داشت.

دزدگیر فروشگاهی شامل سه بخش اصلی است که عبارتند از: گیت دزدگیر، تگ ضد سرقت یا لیبل دزدگیر، تگ بازکن یا جداساز تگ.

در هر کدام از مقاله های”تگ صدفی چیست؟“، “تگ ضد سرقت گلفی” و “تگ مدادی” عملکرد و ویژگی های هرکدام از تگ ها مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله قصد داریم به شرح جداساز مغناطیسی بپردازیم. جداسازها با توجه به تگ استفاده شده، انواع مختلفی دارند که در این مقاله به طور جامع بررسی خواهد شد.

جداساز آهنربایی

همانطور که توضیح داده شد از گیت ضدسرقت فروشگاهی جهت حفظ امنیت بیشتر و جلوگیری از سرقت کالا، در هایپر مارکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و… استفاده می‌شود. به همین منظور تگ ضد سرقت یا لیبل دزدگیر بر روی اجناس نصب می گردد. تگ و لیبل بایستی متناسب با نوع گیت فروشگاه و همچنین محصول فروشگاه باشند. عموماً از لیبل دزدگیر جهت نصب بر روی کالا و اجناس کوچکی که محلی برای اتصال تگ ندارند، استفاده می شود. تگ‌ها در اندازه‌های بزرگتر بوده و شامل دو قسمت بدنه و نگهدارنده می باشند. تگ با استفاده از سوزن قفل خود به پارچه یا لباس متصل می‌شود و به این صورت اگر محصول از فروشگاه خارج شود و تگ به آن متصل باشد، امواج از تگ به دستگاه گیت دزدگیر فرستاده شده و آلارم دستگاه به صد درمیاد.

جهت جدا کردن تگ دزدگیر از کالا، دستگاه‌های متعددی به بازار ارائه شده‌، که هرکدام مجهز به تکنولوژی و عملکرد مخصوص خود می باشند. مگنت‌های جداکننده دارای قدرت‌های متفاوتی می باشند که بر حسب واحد قدرت گاوس GAUSS محاسبه می گردند. طبیعتاً هر چه مقدار رقم گاوس بیشتر بوده قدرت جداسازی آن نیز بیشتر خواهد بود. جداساز تگ‌ها قالبا با هر نوع تگ سازگار بوده و عملکرد آنها، به نوع تکنولوژی گیت ضدسرقت فروشگاهی نیز ارتباطی ندارد.

در جداساز تگ اصولا نوع فرکانس تگ تاثیری ندارد و بر روی هر نوع تگ RF یا AM می‌توان از آنها استفاده نمود. تگ بازکن AM تگ های شناخته تری بوده اما نهایتا تنها نکته قابل تامل در مقایسه جداساز آهنربایی یا دیگر مگنت‌های جدا کننده، میزان قدرت آنها می باشد.

جداساز مغناطیسی ایمن موج

جداساز تگ ایمن موج قادر به شناسایی و غیرفعال کردن انواع متنوعی از تگ‌ها مانند: تگ صدفی، تگ گلفی، تگ دزدگیر مدادی و نیز انواع دیگر تگ در پوشاک، کفش، کیف و قطعات الکترونیکی را داشته و کاربرد وسیعی دارد. نحوه عملکرد دستگاه به این صورت بوده که آهنربای قدرتمند این محصول در اطراف تگ قفل شده، سبب ایجاد میدان مغناطیسی قوی شده و سبب غیر فعال شدن موقتی قفل سوزن تگ می‌گردد. در این حالت می‌توان دو بخش سنسور و سوزن قفل شونده را توسط جداساز تگ از هم جدا نمود.

جداساز مغناطیسی ایمن موج به برق و باتری نیازی نداشته و معیار اندازه گیری قدرت آن گاوس بوده که واحد اندازه گیری قدرت مغناطیسی آهنربا می باشد و به صورت GS نشان داده می‌شود. این رقم در میان محصولات موجود در بازار حدودا بین ۸ هزار تا ۱۵ هزار گاوس می باشد. این درحالی ست که جداساز مغناطیسی ایمن موج دارای قدرت میدان مغناطیسی ۱۰ هزار گاوس می باشد. این نوع جداساز تگ جهت جداسازی انواع مختلف تگ‌های ضد سرقت کلاس AM مناسب می باشد.

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *