گیت ضد سرقت فروشگاهی چیست؟

گیت های ضد سرقت فروشگاهی یا همان گیت امنیتی فروشگاهی به دستگاهی گفته می شود که در خروجی یک فروشگاه نصب می شود. این دستگاه در خروج غیر مجاز اجناس فروشگاه جلوگیری به عمل می آورد. در فروشگاهی که دارای این نوع گیت های امنیتی می باشد، قطعات پلاستیکی یا کاغذی کوچکی بر روی اجناس نصب می شود که این قطعات به تگ یا لیبل معروف می باشند. پس از انتخاب کالا توسط مشتری و مراجعه به صندوق برای پرداخت هزینه کالا(ها)، فروشنده توسط دستگاه خاصی به نام جداساز، تگ ها را از کالا جدا می سازد یا لیبل های چسبانده شده روی کالا ها را توسط دستگاهی به نام غیر فعال ساز لیبل، غیر فعال می نماید. چنانچه شخصی بدون اجازه فروشنده کالا(ها) را از فروشگاه خارج نماید، تگ ها و لیبل های مذکور نصب شده بر روی کالا ها، در خروجی فروشگاه که گیت امنیتی (ضد سرقت) در آن نصب شده است، پیغامی را برای گیت ها مبنی بر خروج غیر مجاز کالا(ها) ارسال می کند که باعث به صدا در آوردن آلارم دستگاه گیت ضد سرقت فروشگاهی می شود.

استحکام اکثر تگ های نصب شده بر روی کالاها آنقدر زیاد است که به طور معمول و حتی با ابزارهای رایج قابل باز شدن نمی باشد و فقط باید توسط دستگاه مخصوص جداساز از کالا جدا شوند. علاوه بر این استحکام گیت ها به قدری بالاست که سارقان با هیچ گونه ابزاری نمی توانند آن را از کار بیندازند.

نام های مختلفی به سیستم گیت ضد سرقت فروشگاهی اطلاق می شود که از جمله می توان به گیت امنیتی فروشگاهی، دزدگیر فروشگاهی، دزدگیر پوشاک، سیستم های محافظت از کالا، دزدگیر لباس (بعضا دزدگیر مانتو!)، گیت های محافظ کالا، گیت های مراقبت از کالا و اشیا، گیت دزدگیر پوشاک، سیستم های حفاظتی اشیا، گیت پوشاک، گیت ضد سرقت هایپر مارکت و … اشاره کرد.

تکنولوژی گیت ضد سرقت فروشگاهی EAS

سیستم گیت امنیتی ضد سرقت فروشگاهی زیرمجموعه ای از سیستم های شناسایی توسط امواج رادیویی (RFID) است که تحت عنوان EAS (Electrical Article Surveillance) نامگذاری شده است. تمامی تگ ها در این تکنولوژی اصطلاحا پسیو می باشند و نیاز به هیچگونه تغذیه ای اعم از برق یا باطری ندارد بنابراین تگ ها دارای طول عمر بسیار طولانی از نظر الکترونیکی بوده و از این نظر نسبت به تگ های سیستم های RFID با نسبت گیرایی و سختی مشابه دارای قیمت بسیار نازل و صرفه اقتصادی می باشند.

تکنولوژی های مختلف گیت ضد سرقت فروشگاهی (EAS)

گیت های امنیتی ضد سرقت، برحسب کاربرد، کارایی و فرکانس کاری، به سه دسته عمده تقسیم می شوند:

 1. گیت های EM
 2. گیت های RF
 3. گیت های AM

 

 1. گیت فروشگاهی EM (Electromagnetic)

گیت EM

گیت های فروشگاهی EM در فرکانس کاری کمتر از ۱۰ کیلوهرتز کار می کنند (معمولا حدود ۳ کیلوهرتز). برخی ویژگی های فنی از جمله پایین بودن فرکانس، سبب شده گیت ضد سرقت EM به صورت تک پایه قابل نصب نبود و حتما به صورت دوپایه نصب شوند. همچنین آنتن های گیت EM می توانند تا مسافت حداکثر ۸۰ سانتی متر از ورودی را پوشش دهند (برد موثر). به علاوه ابعاد آنتن های این نوع گیت حدود  x 80 x 10 150 سانتی متر است که ابعاد عرضی آن (۸۰ سانتی متر) در حدود دو برابر گیت های RF و گیت های فروشگاهی AM رایج در بازار است و از این جهت در تمام فروشگاه های هدف، قابل نصب شدن نمی باشد. همچنین پایین بودن برد موثر سیستمEM، سبب محدود شدن کاربردهای آن شده است. اما ویژگی مثبت گیت های ضدسرقتEM ، لیبل EM است که به علت کوچک و ساده بودن، کاربردهای به خصوصی داراست.

یکی از کاربردهای گیت حفاظتی EM برای محافظت از اشیایی همچون طلا و جواهر است. به دلیل پایین بودن فرکانس کاری گیت امنیتی EM، لیبل EM می تواند عملکرد بهتری نسبت به سایر گیت های ضد سرقت فروشگاهی در مجاورت اشیای فلزی داشته باشد. همچنین این لیبل قابلیت فعال و غیر فعال شدن دارد و از این بابت کاربرد وسیعی در محافظت از کتابها در کتابخانه ها دارا می باشد. کتابخانه ای را در نظر بگیرید که توسط گیت های EM محافظت می شود (گیت کتابخانه ای). می توان لیبل های EM را درون شیرازه کتابها جاسازی نمود. قبل از اینکه شخص، کتاب را تحویل بگیرد، کتابدار مشخصات کتاب را در کامپیوتر ثبت کرده و سپس با قرار دادن کتاب بر روی دستگاه غیر فعال ساز (Deactivator)، اقدام به غیرفعال ساختن لیبل جاسازی شده داخل شیرازه کتاب می کند. هنگامی که کتاب به کتابخانه باز می گردد، کتابدار بعد از تحویل گرفتن و ثبت مشخصات کتاب در کامپیوتر، لیبل EM جاسازی شده در کتاب را با قرار دادن کتاب بر روی دستگاه Reactivator دوباره فعال می کند و به قفسه باز می گرداند. اگر کتاب بدون اجازه کتابدار خارج شود، به علت فعال بودن لیبل جاسازی شده در کتاب، گیت EM نصب شده در خروجی کتابخانه آلارم داده و کتابدار را از این خروج غیر مجاز باخبر می نماید.

نویز پذیری گیت EM در محیط های فروشگاهی، به علت پایین بودن بیش از حد فرکانس کاری این گیت به شدت بالاست. به نحوی که منابع تغذیه سوئیچینگ از هر نوع می توانند سبب تضعیف شدید و از کار افتادن عملکرد این گیت شوند. همچنین به طور طبیعی آلارم های خطای این گیت نسبت به انواع گیت های فروشگاهی AM و RF بالاست.

از جمله ویژگی های دیگر دستگاه EM مصرف توان بالای آن می باشد که در حالت استاندارد، مصرفی در حد ۳۰۰ تا ۵۰۰ وات دارد. در گیت های EM  ساز و کار تشخیص تگ ها بیشتر بر اساس back scatter آلیاژی از فلز است که درون لیبل EM قرار دارد به همین علت ممکن است بعضا اگر اشیای فلزی همراه افراد باشد، با اینکه تگ نیست، اما شبب آلارم خطای دستگاه گردد.

گیت EM به علت تشخیص امواج تگ با حالت back scatter، دارای مدارات پیچیده تری بوده و از این بابت دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به AM و RF است و طبیعتا هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز بالا می باشد.

 1. گیت های فروشگاهی RF(Radio Frequency)

گیت RF

همانطور که از نام این نوع گیت ها پیداست فرکانس آنان در محدوده کاری فرکانس رادیویی است. فرکانس رایج این نوع گیت ها ۸.۲ مگاهرتز می باشد. سازوکار عملکرد گیت های RF این گونه است که آنتن فرستنده محدوده فرکانسی مشخصی را حول ۸ مگاهرتز جاروب کرده (Frequency Sweep) و بر اثر عبور تگ، افت امپدانس روی آنتن گیرنده سبب آلارم می گردد.

یکی از نقطه ضعف های این دستگاه ها این است که یک دستگاه RF به سبب جاروب فرکانسی مداوم در محدوده مشخص، ممکن است سبب تداخل با دیگر دستگاه های مجاوری شود که در فرکانس مشابه کار می کنند. این بدان معناست که یک دستگاه RF می تواند نقش تگ RF را برای گیت های RF دیگر شبیه سازی کند و از آنجاییکه تقریبا هیچ استاندارد سنکرون سازی مشخص جهانی برای گیت های ضد سرقت فروشگاهی RF  تعریف نشده، بحث تداخل یکی از معضلات گیت های هم فرکانس RF می باشد.

فروشگاه شماره یک را در نظر بگیرید که در آن یک گیت ضد سرقت RF با فرکانس ۸.۲ مگاهرتز نصب شده است و دستگاه به خوبی کار می کند. بعد از مدتی یک گیت RF از یک شرکت دیگر و هم فرکانس (۸.۲ مگاهرتز) در یکی از فروشگاه های مجاور (شعاع ۱۵۰ متری) نصب می شود. در این صورت احتمال از کار افتادن دستگاه فروشگاه شماره یک وجود دارد یا احتمال از کار افتادن دستگاه نصب شده در فروشگاه دوم به دلیل تداخل با دستگاه فروشگاه اول وجود دارد. مختل شدن کارکرد فنی گیت RF یا مختل کردن یک گیت RF  توسط گیت دیگر، به پارامتر های متعددی از جمله سرعت جاروب فرکانسی، حساسیت گیرنده حساسیت گیرنده، میزان توان تشعشعی فرستنده آنتن گیت و فاصله دو گیت نصب شده از یکدیگر بستگی دارد.

برای حل مشکل تداخل احتمالی گیت های ضد سرقت RF، تدبیری توسط برخی از شرکت های تولیدکننده این گیت ها اندیشیده شده است و آن هم تولید گیت های RF (Multi Frequency) مولتی فرکانس می باشد. به این معنا که یک گیت RF مولتی فرکانس می تواند با چند فرکانس جاروب مختلف مثلا  ۸ مگاهرتز، ۵ مگاهرتز، ۴ مگاهرتز و ۳ مگاهرتز کار کند. بنابراین چنانچه که این گیت دچار تداخل با گیت RF دیگری با فرکانس مشابه شود، فرکانس جاروب را تغییر می دهند و در این صورت خطر تداخل برطرف می شود. در این صورت باید کلیه تگ های فروشگاه به علت تغییر فرکانس جاروب گیت RF، تغییر کند. زیرا فرکانس کاری تگ ها ثابت است. بنابراین جهت رفع مشکل تداخل گیت های RF باید از سیستم های مولتی فرکانس استفاده نمود و همچنین باید تگ هایی با فرکانس های مختلف در اختیار داشت تا به محض بروز مشکل تداخل، فرکانس کاری دستگاه را تغییر داد و تگ ها بسته به فرکانس انتخابی تعویض گردد.

از نقاط قوت سیستم های RF می توان به لیبل آنها اشاره کرد که به دلیل سادگی تکنولوژی ساخت، نسبت به لیبل های دیگر دارای قیمت نسبتا ارزان تری بوده و به دلیل قیمت مناسب و شکل فیزیکی تخت آن، در محافظت از کتابها در یک کتابفروشی استفاده می شوند. این لیبل ها پس از پرداخت وجه کتاب به صندوق دار توسط دستگاه غیر فعال ساز (Deactivator) برای همیشه غیر فعال شده و بر خلاف لیبل های EM قابلیت دوباره فعال شدن را ندارد.

از نقاط ضعف لیبل های RF آن است که لیبل های RF برای محافظت از اشیایی مانند اغلب ظروف که محتوی مایعات هستند همچون محافظت از لوازم آرایشی، عطر و ادکلن ها و … به علت بالا بودن فرکانس کاری و عدم عبور موج با فرکانس ۸.۲ مگاهرتز از مایعات، کاربرد ندارد.

همچنین لیبل های RF و تگ های RF برای محافظت از اشیایی مانند طلا و جواهر قابل استفاده نبوده زیرا میزان هر چند اندک فلز باعث از تنظیم خارج شدن لیبل ها و تگ های RF از فرکانس اصلی می گردد.

 1. گیت های فروشگاهی AM (Acousto-Magnetic)

گیت AM

گیت های فروشگاهی AM دارای فرکانس کاری ثابت ۵۸ کیلوهرتز می باشند و دارای ویژگی های به خصوصی نسبت به نمونه های RF و EM بوده که برخی از این موارد عبارتند از:

 1. پوشش محدوده وسیعتری جهت محافظت در درگاه خروجی فروشگاه (برای مثال ۴ متر در مدل ورژن شماره ۴ تولیدی ایمن موج).
 2. دقت عملکرد دستگاه در تشخیص عبور تگ از میان گیت ها با سرعت ها و زوایای مختلف.
 3. سنکرون بودن (عدم تداخل) گیت های AM به علت تبعیت از یک سازوکار سنکرون سازی استاندارد.
 4. گیت های AM برعکس RF، تک فرکانس می باشند.
 5. لیبل AM به علت دقت بالاتر دارای کاربردهای بسیار وسیع تری نسبت به نوع RF و EM می باشد.

 

گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM قادر به پوشش محدوده وسیع تری از درگاه خروجی فروشگاه می باشند. برای مثال گیت ضد سرقت شرکت ایمن موج مدل های سری SWG، تا حدود ۲ متر از درگاه ورودی را در حالت دو پایه (نصب در طرفین درب خروجی) و ۲.۴ متر درحالت تک پایه (نصب در وسط درب خروجی) را به نحو موثرتری نسبت بهRF و EM پوشش می دهد.

گیت فروشگاهی AM

در دستگاه های AM، سرعت detection تگ نسبت به نمونه های دیگر بالاتر می باشد، به نحوی که اگر حتی تگ با سرعت بالا از بین گیت ها عبور کند، دستگاه قادر به تشخیص عبور تگ می باشد.

گیت فروشگاهی AM

گیت های فروشگاهی AM، مشکل تداخل احتمالی گیت های هم فرکانس گیت های RF، با تبعیت از استاندارد سنکرون سازی حل شده است. از آنجاییکه گیت های ضد سرقت AM دچار تداخل نمی شوند، بنابراین دارای یک فرکانس واحد بوده و این مزیت را در پی دارد که دیگر نیازی به داشتن تگ ها با فرکانس های متعدد نیست.

گیت فروشگاهی AM

لیبل AM با توجه به اینکه عملکرد مغناطیسی-آکوستیکی دارد، دارای دقت بیشتری نسبت به سایر لیبل ها می باشد. مخصوصا اینکه با توجه به فرکانس پایین عملکرد لیبل AM  و همچنین تگ AM، می توان از آن برای محافظت از اشیایی همچون طلا و جواهر، عینک، ظروف انواع مایعات مانند عطر و ادکلن و … استفاده نمود.

ویژگی های گیت های ضد سرقت فروشگاهی ایمن موج

گیت های ضد سرقت AM ساخت شرکت ایمن موج علاوه بر دارا بودن همه مزایای رایج گیت های تکنولوژی AM، دارای مزایای دیگری نیز بوده که از جمله می توان به نویز پذیری بسیار کمتر نسبت به نمونه های خارجی (به علت بومی سازی طراحی برد الکترونیکی)، طراحی متناسب این گیت ها با توجه به محیط فروشگاه های داخل کشور، عدم تداخل با گیت های فروشگاه های مجاور، ضمانت ۱۸ ماهه بسیار معتبر و خدمات پس از فروش کم هزینه تر اشاره نمود.

میزان گارانتی و تمدید گارانتی گیت های ضد سرقت ایمن موج

دستگاه های تولیدی شرکت ایمن موج دارای ۱۸ ماه گارانتی بوده که بیشترین میزانی است که بزرگترین شرکت های تولید کننده لوازم الکترونیکی جهت گارانتی محصولاتشان تعیین کرده اند، این در حالی است که حداکثر گارانتی گیت های وارداتی حدود ۱ سال می باشد. این گارانتی حداکثر پس از اعلام مشتری ظرف مدت حداکثر ۴۸ ساعت به طور رایگان تقدیم می گردد.

در صورت درخواست مشتری، شرکت ایمن موج با دریافت حق الزحمه نسبت به تمدید گارانتی پس از پایان دوران گارانتی اقدام می کند. بدیهی است با توجه به اینکه این شرکت تولید کننده می باشد، گارانتی بسیار معتبرتری نسبت به برخی از واردکنندگانی دارد که حتی آموزش های نصب اولیه درستی از شرکت تولید کننده خارجی ندیده اند.

استاندارد ها و مجوز های ایمن موج

ایمن موج دارای استاندارد اتحادیه اروپا CE و استاندارد مدیریت کیفیت ISO9001 از TUV اتریش می باشد. همچنین این شرکت از شرکت های دانش بنیان فناور مستقر در پارک علم و فناوری می باشد.

 استاندارد ها و مجوز های ایمن موج

چرا در سال های گذشته گیت های ضد سرقت RF نسب به AM در بازار فراگیر تر بوده است؟

به علت ارزانی دزدگیر گیت ضد سرقت RF  (به سبب آنالوگ بودن مدارات) نسبت به گیت های  AM  در بازار جهانی (و به تبع آن در بازار ایران) و تردید اکثر مشتریان (و اکثر وارد کنندگان) جهت پرداخت هزینه بیشتر در جهت کیفیت بالاتر، گیت فروشگاهی RF در سالهای گذشته نسبت به گیت فروشگاهی AM فراگیرتر بوده است. اما در سالهای اخیر باتوجه به تولید گیت ضد سرقت فروشگاهی AM ایرانی در شرکت ایمن موج و همچنین بومی سازی این تکنولوژی و البته اختلاف محرز قیمت نهایی پایین گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM تولیدی ایمن موج نسبت به گیت های AM وارداتی (و حتی در برخی موارد پایین تر از قیمت گیت های RF وارداتی) و درک مشتریان نسبت به برتری کیفیت گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM نسبت به RF، روند فراگیری به سمت فراگیرتر شدن گیت ضد سرقت AM نسبت به RF پیش می رود. ایمن موج با توجه به داشتن استانداردهای بالا در تولید محصولات و خدمات توانسته است این محصول بومی را به کشور های خاورمیانه نیز صادر نماید.

تفاوت تکنولوژی RFID و  EAS

گیت ضد سرقت ایمن موج

همانطور که اشاره شد، تکنولوژی EAS زیر مجموعه ای از تکنولوژی RFID بوده که به آن RFID تک بیتی هم اطلاق می شود. این بدان معناست که در تکنولوژی RFID ، تگ ها حاوی اطلاعات ذخیره شده ای می باشند که این اطلاعات بیشتر کاربرد انبارداری دارد.

مثلا انباری را در نظر بگیرید که روی همه جعبه ها، تگ RFID نصب شده و اطلاعات محتوی جعبه ها درون حافظه تگ های RFID قبلا وارد شده است. این اطلاعات شامل تاریخ ورود جعبه به انبار، محتوای جعبه ها از نظر نوع جنس، کیفیت، تعداد و … می باشد. شخص انبار دار می تواند با یک دستگاه RFID Reader که ابعاد آن کمی بزرگتر از تلفن همراه می باشد، در انبار حرکت کرده و بدون نیاز به باز کردن جعبه ها از محتوی آنها باخبر شود. همچنین با نصب گیت های RFID جلوی درب انبار، هنگامی که جعبه ای از انبار خارج می شود، به طور خودکار تگ نصب شده بر روی جعبه، اطلاعات کالای خروجی را به گیت ها ارسال کرده و گیت ها به نوبه خود اطلاعات را به کامپیوتر انتقال می دهند که در این صورت یک انبارداری مکانیزه نتیجه استفاده از این تکنولوژی در انبار می باشد.

همانطور که در بالا گفته شد تگ RFID محتوی اطلاعات بوده و از این جهت مجهز به مدارات و قطعات مختلف از جمله آنتن، چیپ حافظه برای ذخیره اطلاعات، مدولاتور و دمدولاتور اطلاعات و …  می باشد. اما در تگ EAS (تگ سیستم ضد سرقت فروشگاهی) تنها مدار ساده ای وجود دارد که پیغام وجود یا عدم وجود تگ را برای آنتن ها ارسال می کند (به همین علت به EAS نام RFID ی تک بیتی هم اطلاق می گردد) و آنتن های نصب شده در خروجی (گیت ها) بر اساس امواجی مبتنی بر حضور تگ، آلارم می دهند.

اما موضوعی که باعث می شود هنوز گیت های ضد سرقت فروشگاهی EAS نسبت به RFID در سطح وسیعی در فروشگاه ها قابل استفاده است، هزینه تمام شده بسیار پایین تر EAS جهت استفاده کننده گان می باشد. به عنوان مثال، هزینه یک لیبل ضد سرقت AM با کیفیت بالا چیزی حدود یک دهم لیبل RFID با کیفیت متوسط است. بنابراین لیبل AM را می توان به عنوان لیبل امنیتی به راحتی روی اکثر کالاها جهت حفاظت از سرقت انواع اشیا استفاده نمود.

تفاوت لیبل و تگ چیست؟

لیبل برچست ظریفی است که بر روی کالا چسبانده می شود. ظرافت لیبل این امکان را فراهم می کند که بر روی اجسام مختلفی نصب و یا داخل محفظه کالا جاسازی شود. اما به دلیل ظرافت ساختاری دارای پاسخ دهی ضعیفی بوده که استفاده از آن با دستگاه دوپایه (دو آنتن) پیشنهاد می گردد. پاسخ دهی لیبل در مقایسه با تگ حدود ۶۰ درصد است اما همانطور که گفته شد لیبل را می توان روی برخی اشیا نصب نمود که نمی توان تگ را برای محافظت از آن شی استفاده کرد. برای مثال برای محافظت از عطر و ادکلن، نمی توان از تگ استفاده کرد اما لیبل را می توان بر روی شیشه عطر چسباند.

لیبل ضد سرقت ایمن موج

لیبل دارای قیمت بسیار نازل تری نسبت به تگ می باشد ( حدود یک هشتم قیمت تگ)، اما یک بار مصرف بوده و باید هنگام فروش کالا توسط دستگاه غیر فعال ساز (Deactivator) غیر فعال گردد.

نمونه دستگاه غیر فعال ساز الکترونیک ایمن موج در تصویر زیر مشاهده می شود که می تواند لیبل AM را بدون تماس با سطح و از فاصله حدود ۶ سانتی متری، خنثی نمود.

گیت ضد سرقت ایمن موج

تگ جسم سختی ست که معمولا دارای اجزای بدنه پلاستیکی معمولا از جنس ABS، قفل، سوزن نگهدارنده و فریت می باشد (یا بدنه و بند نگهدارنده) و به شکل بسیار محکم روی اجسام نصب می گردد و فقط توسط دستگاه مخصوص جداساز (Detacher) از کالا جدا می شود (برعکس لیبل که به دلیل چسبی بودن قابل جدا شدن است).

تگ به دلیل بزرگی و دقت بالاتر مدارات داخلی نسبت به لیبل، پاسخ دهی بسیار بهتری دارد. برای مثال اگر دستگاه SWG ورژن ۳ ایمن موج با لیبل حدود ۱۲۰ سانتی متر قابل استفاده باشد، با تگ سخت تا حدود ۱۸۰ سانتی متر پاسخدهی دارد.

تگ ضد سرقت

تگ به علت سختی، دارای طول عمر بسیار طولانی تری نسبت به لیبل می باشد به نحوی که می تواند سالها بدون مشکل کار کند.

تگ ضد سرقت

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *